Palveluskoirien SM-kilpailut pidetään 16.-18.8.2019 Lahdessa. Kisakeskuksena toimii Jokimaan ravikeskus. Osoite: Jokimaankatu 6, 15700 Lahti. Lajeina ovat haku, etsintä, jälki, viesti, opastus ja suojelu.

Paikalla kanttiini ja myyntipisteitä, sisäänpääsy on maksuton, käsiohjelma 5 euroa.

Kilpailun järjestäjät: Lahden Käyttökoira ry, Tuuloksen koirakerho ry, SPL Lahti ry ja SPL Kärkölä ry, Hollolan Koiraharrastajat ry

Tapahtuman Facebook ryhmä: PK SM 2019

Tapahtuman Instagram ryhmä: PK SM 2019 Käytämme myös merkintää #pksm2019lahti ja kaikki paikalle tulijat ovat tervetulleita tekemään samoin.

Tapahtuman suojelija on Lahden kaupunginjohtaja Pekka Timonen.

Organisaatio

Koetoimikunta
vastaava koetoimitsija Anne Savonen
puheenjohtaja Marianne Nurminen
sihteeri Marja Kauppila
rahastonhoitaja Tarja Söderholm

Ylituomarit Tero Oravasaari ja Lea Yli-Suvanto

TUOMARIT
Jälkikoe: Marja Uusitalo (tottelevaisuus ja esine-etsintä), Harri Laajajärvi (tottelevaisuus ja jälki)
Hakukoe: Samuli Juntto (tottelevaisuus ja henkilöetsintä), Anni Rytkönen (tottelevaisuus ja henkilöetsintä), Marja Uusitalo (esine-etsintä)
Viestikoe: Vesa Häkkinen (tottelevaisuus ja maasto) , Margareta Enne (tottelevaisuus, maasto)
Etsintäkoe: Susanna Fennander (tottelevaisuus ja maasto), Vesa Häkkinen (tottelevaisuus)
Opastuskoe: Eija Koistinen
IGP: A-osa Ari Kansikas, B-osa Mika Laaksonen, C-osa Tomi Alanen

Kilpailuavustajat:
Petri Artiola ja Toni Mäki-Latikka
Varalla: Miska Jähi, Juhana Kolppo, Juha Palander (tässä järjestyksessä)

LAJIVASTAAVAT
Vastaava koetoimitsija: Anne Savonen puh. 0405451178
IGP B ja C: Marika Ikonen puh. 0503789719
Jälkikoe: Kaisa Tynkkynen puh. 0504951121
Hakukoe: Tuula Sahiluoto puh. 0400245205
Viestikoe: Milla Mäkinen puh. 0442633490
Etsintäkoe: Anu Perttunen puh. 0400941623
Opastuskoe: Mika Lindberg puh. 0505501599

RATAMESTARIT
Jälkikoe: Aila Lindqvist ja Hannu Valin
Hakukoe: Jarmo Järvinen ja Seppo Pohjola
Viestikoe: Milla Mäkinen
Etsintäkoe: Tiia Tuhkanen
Opastuskoe: Mika Lindberg
IGP A: Jukka Nurminen

Tilinumero: Lahden Käyttökoira SM-koe: FI61 5612 1120 6210 05, viite 2419.

TULOSPALVELU aukeaa tästä uuteen ikkunaan.

OSALLISTUJAT löydät listattuna lajeittain kilpailijat -välilehdeltä.

AIKATAULU on päivitetty 17.8. ja aukeaa tästä.

 

Jokimaan kisakeskuksen kartta:

Myyntituotteet

Viralliset kisahupparit, t-paidat ja brodeeratut lippikset tilattavissa ennakkotilauksena 31.7.2019 mennessä. T-paitoja myynnissä valkoisena myös kisoissa, mutta muut perusvärit, huppari ja lippis vain ennakkotilauksesta. Toimitus kilpailukeskukseen. Tilaukset: marianne.e.mantyla (at) gmail.com

T-paita 10 euroa, lippis 12 euroa ja huppari 35 euroa.

 

Lue tästä Etelä-Suomen sanomien juttu kisoista lauantailta.

Kilpailijoille

PK SM 2019: osallistumiskriteerit

PAJÄ, PAHA, PAEK ja PASU: 3 koulutustunnusta 3-luokasta, joista vähintään yksi 1-tulos.

PAVI: vähintään yksi 3-luokan koulutustunnus.

PAOP: osallistumisoikeus koirilla, joilla on osallistumisoikeus joko käyttö- tai kilpailuluokkaan.

Tulokset tulee olla saavutettu 29.7.2017 jälkeen.

Ilmoittautuminen alkaa Virkussa 1.6.2019 ja päättyy 29.7.2019 kello 18.00

 

Kisojen AIKATAULU on päivitetty 17.8. ja aukeaa tästä.

Tottelevaisuusosuuksissa pidetään 10min tauko jokaisen kolmen parin suorituksen jälkeen.

Jokimaan kisakeskuksen kartta:

Kilpailijat lajeittain

IGP kisaajat julkaistu 16.8. arvonnan jälkeen

Julkaistu 2.8.2019

Lahden seudulla on tapahtumia samalla ajankohdalla, Hollolassa (Hälvälässä) 11.-22.8. Haulikkoammunnan MC ja Pajulahdessa 18.8. Valtteri Bottas Duathlon. Majoituskapasiteetista voi olla pulaa.

Lahden Käyttökoira ry:llä on avoin kiintiövaraus Scandic city Lahdessa. Varaukset voi tehdä osoitteessa scandichotels.fi käyttämällä koodia FIARB.
Varaukset tulee tehdä viim. 14 vrk ennen saapumista ja majoitusvarauksen voi perua klo 18.00 mennessä tulopäivänä.  (Ent. Cumulus Lahti)

Lahdessa aloittanut Kotimaailma, tarjolla asuntoja 1-2:lle, 1-4:lle ja 1-6:lle. https://www.kotimaailma.com/

Lahdessa on myös AIRBNB välitys, josta tiedot netissä.

Löytyy mm. booking.com vielä joitain hotelleja, vaikka suoraan ilmoittavat täyttä.

Koska osa PK-SM maastoista on Hämeenlinnassa, Tuulos-Lammi alueella ja majoituskapasitetti on kisaviikonloppuna rajallinen Lahdessa ja Lahden ympäristössä, on Hotelli Tuulosesta varattu 2 hh ja 3 hh huoneita alustavana varauksena 16.-18.8.2019 väliselle ajalle.
Huoneet on varattava 10.7.2019 mennessä omille nimille, 10.7 jälkeen varaamattomat huoneet vapautetaan.
Varausta tehtäessä mainittava: “alustava varaus, Anu Perttunen – koiranäyttelykiintiö” .
Varaukset suoraan numeroon 044 4710156. Tämä majoitus sopii täydellisesti PAEK – kisaajille!!
Huoneet luonnollisesti koirille sallittuja.

Leirintäalueet
Camping Messilä, Herrasmanni, Sysmä

Asuntoautot ja –vaunut
Asuntoautojen ja -vaunujen pysäköinti- ja majoitusalue sijaitsee kilpailukeskuksessa. Paikat on varattava ja maksettava etukäteen. Tarkempi paikka osoitetaan saavuttaessa. Saavuttaessa on noudatettava järjestäjän opasteita. Asuntovaunupaikan hinta 15 euroa/viikonloppu.
Tiedustelut ja varaukset Tarja Söderholm: tarja.kristiina (at) luukku.com

Kaupallinen majoitus
Lisätietoja Lahden alueesta: visitlahti.fi

Ilmoittaudu PK-SM 2019 tekijäksi

Ilmoittaudu mukaan Palveluskoirien SM-kokeiden tekijäksi oheisella lomakkeella.

Talkoolaisten tehtävät ovat monipuolisia eikä suurimpaan osaan niistä vaadita palveluskoirakoekokemusta. Kilpailujen järjestämisestä vastaa noin sadasta vapaaehtoisesta muodostuva kilpailuorganisaatio, jossa on kymmeniä eri tehtäviä niin kilpailukeskuksessa kuin maastossakin. Jokaisen osaamiselle löytyy käyttöä erilaisissa toimissa. Talkoolaisten tehtävät painottuvat kilpailuviikonloppuun 16.-18.8.2019. Tapahtuman suunnittelusta kiinnostuneille ja ahkerille talkoolaisille on tarjolla sopivia tehtäviä jo hyvissä ajoin ennen kilpailua ja etenkin kilpailua edeltävänä perjantaina rakentamisen ja sitten purkamisen parissa sunnuntaina.

Yhteydenpidon helpottamiseksi pyydämme talkoolaiseksi tulemista suunnittelevia ilmoittautumaan oheisella lomakkeella. Lomakkeella annetut tiedot ovat luottamuksellisia eikä niitä jaeta eteenpäin. Lisätietoja tehtävistä sähköpostilla: talkoolaisetpksm2019@gmail.com

Talkookaiseksi ilmoittautuminen suljettu!

Materiaalin toimitus viimeistään 15.7.2019. Käsiohjelmamainos, kenttämainos tai myyntipaikka sisältää rajoituksettoman somemainonnan ja mainoksen/linkin kotisivuille! Lue lisää klikkaamalla mediakortti auki.

PKSM2019 mediakortti

Yhteistyökumppaniksi?

Lähde mukaan tekemään Palveluskoirien kansallisten lajien SM-kilpailuja Lahdessa yhteistyökumppanina!

SM-kilpailut tarjoaa monenlaisia kumppanuusvaihtoehtoja.

Ota yhteyttä markkinointitiimiimme: Anne Savonen, +358 405451178, pksm2019@gmail.com

Mediakortti

YHTEISTYÖSSÄ:

SporttiRakki toimii kisojen virallisena kuvaajana